Zwiń komunikaty

Aktualności

10 lipca 2014 09:17 | Aktualności

III Festiwal Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce”

 

Organizatorem festiwalu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zaś twórcą i dyrektorem jest Piotr Pręgowski, serialowy Pietrek. Festiwal ma charakter konkursu, którego celem jest podnoszenie wiedzy nt. rezultatów realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Festiwal prowadzi także do odkrywania i promowania utalentowanych mieszkańców małych miejscowości i terenów wiejskich, których pasją jest muzyka, fotografia czy też odnawianie i pielęgnowanie tradycji kulinarnych polskich regionów.

Stowarzyszenie LYSKOR już po raz drugi wzięło udział w konkursie. Reprezentowały nas panie z Kółka Rolniczego w Pstrążnej, które już trzykrotnie realizowały małe projekty. W tym roku eliminacje odbyły się 9 maja w Sannikach, do udziału w których zgłosiliśmy wszystkie pięć kategorii, tj:

  • piosenka nawiązująca do „Rancza” opowiadająca o lokalnych liderach i ich problemach, czyli „nasze relacje w krzywym zwierciadle” – program autorski KR
  • skecz o działalności PROW 2007-2013 „jak to jest z tą kasą”?! – program autorski KR
  • zdjęcia wskazujące najpiękniejsze miejsca mojej wsi „to co kocham, a nie umiem tego nazwać” – autorem zdjęć jest p. Kinga Nowok, która sfotografowała najpiękniejsze miejsca Pstrążnej
  • gotuję prozdrowotnie (przepisy regionalne) – pp. Helena Serafin, Agnieszka Rusok, Bernadeta Mielimonka przygotowały żur żeniaty i kołocz śląski
  • rękodzieło w dzisiejszej modzie – p. Maria Mielimonka zgłosiła swoje szydełkowane ubrania

Do półfinału, który odbył się 13 czerwca w Przysieku k/Torunia zakwalifikowaliśmy się w trzech ostatnich kategoriach. Każda z nich została zakwalifikowana również do finału, który odbył się 27 czerwca w Kikole (powiat lipnowski). Do kategorii „gotuję prozdrowotnie” zgodnie z wymogami Organizatora zgłoszono dodatkowe potrawy – tort chlebowy i śledzie pod pierzynką. W ostatecznej rozgrywce nie znaleźliśmy się na podium, jednak cieszymy się, że mogliśmy promować nasz region i działania w skali krajowej.

III Festiwal i nasze stoisko odwiedzili m.in. wicepremier Janusz Piechociński, reżyser „Rancza” Wojciech Adamczyk, a także aktorzy serialu: Katarzyna i Cezary Żakowie (ksiądz/wójt, Solejukowa), Bogdan Kalus (Hadziuk), Sylwester Maciejewski (Solejuk).

W kosztach związanych z udziałem w Festiwalu poza Stowarzyszeniem LYSKOR partycypowali: Urząd Gminy Lyski, Starostwo Powiatowe w Rybniku, GS „Samopomoc Chłopska”.

Przeczytano: 722 razy.| Wydrukuj

Zdjęcia:

Do góry